The XNUMXth International Children's Story Speaking Competition (Winners Announced)

🏆 List of winners:


Cantonese category

Early Childhood Group - Group B


Champion :

Ho sze wing Katherina


1st Runner Up: 

Lin Jinyao


2nd Runner Up:

Ho Yuet


Distinction Award :

Lam Pak Hang

Leong Weng Kio

Sin Chung Nga Andrea

He Zhuoheng


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Ho Yuet


Children's Group - Group D


Champion :

LAI PAK HEI


1st Runner Up:

Ho Lai Ching


2nd Runner Up:

Wong Chi Lok


Distinction Award :

Chan Wing Yee

Cheung Man Na

Lo Sze Wing

Tang Hau Ying


Middle Child Group - Group F 


Champion :

Mak Wing-yen


1st Runner Up:

Chau Ka Man


2nd Runner Up:

Lam Hei Yue


Outstanding Award:

Chong Ming Yan

Li Lok Kiu

Wan Si Chit

Yung Pak Lap


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Mak Wing-yen


English category

Early Childhood Group - Group B


Champion :

Ava Yi Cheng Ho


1st Runner Up: 

Ho sze wing Katherina


2nd Runner Up:

CHEUK Lam Charlie

Lau Ka Chai


Distinction Award :

Lai Ho Yan 

Tse Wai Chun

Sin Chung Nga Andrea

TSE WAN KIU

Children's Group - Group D


Champion :

Lee Wing Kiu


1st Runner Up: 

Leung Wing Chit


2nd Runner Up:

Jonathan Chow


Outstanding Award:   

Cheng Hiu Kei

Chung Ka Bo

Fung Hong Ching

Lau Wan Yi

Sung Ting Yan



Middle Child Group - Group F 


Champion :

Mak Wing Yan


1st Runner Up: 

Yau Tsz Ching


2nd Runner Up:

Shum Ngai Wing


Distinction Award :

Cherry Luk 

Gong Cheuk Yan

Lim Tsz Kwan 

Wong Sum Yi

Yanis Chu


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Mak Wing Yan


Mandarin group

Early Childhood Group - Group B


Champion :

Xie Yunqiao


1st Runner Up: 

Ma HanMo


2nd Runner Up:

Tsang Hon Lam 


Outstanding Award:

Cho Wai Hoi

Lau Sze Kit

Tsui Ka Ho

Wong Sze Nga



Children's Group - Group D


Champion :

Huang Xicheng


1st Runner Up: 

Lee Hoi Shuen


2nd Runner Up:

Kwok Chung Ching


Outstanding Award:   

Chen Mei Po

Cheung Lok Laam

Fung Hong Ching

Sung Ting Yan

Wong Hiu Man


Middle Child Group - Group F 


Champion :

Mak Wing-yen


1st Runner Up: 

Cherry Luk


2nd Runner Up:

Pang Sze Chit


Outstanding Award:   

Cheng Wing Nam

Lai Ho Yee

Leung Tsz Ting

Tam Wai Yan

Yeung Sze Wing 


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Mak Wing-yen



** Tutor Award: Participants must fill in the name, email and phone number of their tutor/institution/school or education center for confirmation when registering; the name of the tutor/institution/school or education center will not be added after the results are announced


The competition has been held successfully, Congratulations again to all winners!

🏆 Awards:

All winners must complete the application for mailing a certificate/medal/trophy by May 5th.Parents and tutors can log in to their GASCA account to instantly download e-Certificates and view grading papers.

Congratulations to the winners again!

For those who did not get an award, please do not be discouraged. In fact, every contestant performed very well. Celebrate the uniqueness of each your performance! We look forward to seeing you again in our next competitions!⭐️