The XNUMXth International Piano Competition for Children and Adolescents (Environmental Association Cup) (Announcement of Winners)

🏆 List of winners:

Early Childhood Group - Group B


Champion:

Huang Junrou


1st Runner Up :

Ho Hin Chau


2nd Runner Up:

Kwok Ka Ching


Outstanding Award:

Lam Wai Hin

Leung Wai Shun

Ng Yin Ting

Tsang Hiu Ying


Early Childhood Group - Group C


Champion :

YUEN CHING YAN


1st Runner Up:

Fong Ching Yin


2nd Runner Up:

Yiu Sun Kani Ng


Outstanding Award:

Chen See Yu

Hong Chun Nok

Ip Ka Long 

Tsang Yui Kiu

Tse Chun Man

Wong Wing Tung


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Yiu Sun Kani Ng


Children's Group - Group D


Champion:

Ki Sun Ho


1st Runner Up:

Chao Yuen Kay


2nd Runner Up:

Yau Yuet Yulia


Distinction Award :

Chun Hei Chau

Choy Wai Laam

Kwong Wing Hi

Mak Wing Nam

Tse Ho Ching


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Chun Hei Chau


Children's Group - Group E


Champion:

Hing Nam Li


1st Runner Up:

Sze Yan Wong


2nd Runner Up:

Francis Manuel Dingcong


Distinction Award :

AU TSZ CHING

Hui Dik Chan

Leung Cheuk Yee

Suet Ying Chau

Wing Nam Leung

Wong Yan Yuet

Xu Youran


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Francis Manuel Dingcong


Most Popular Award-1st Runner Up

Popularity Silver Award:

Xu Youran


Most Popular Award-2nd Runner up

Popularity Bronze Award:

Wong Yan Yuet


Middle Child Group - Group F 


Champion:

Leung Yin Laam Ella


1st Runner Up:

Tang Sum Yu


2nd Runner Up:

Ng Man Yi


Distinction Award :

Eva Fertig

LEUNG KA YAN

Nancy Chiu 

Or Sau Yee

Wu Sze Ting


Junior Group - Group G   


Champion:

Jennifer Lu Fei Woods


1st Runner Up:

Poon Yuen Yi


2nd Runner Up:

Lam Ka Hei


Distinction Award :

Au Ka Pui

Chan Wai Yan 

Kung Hau Lok

Mok Tsz Wan

Wong Tsui Shan

Wong Yik Fai


Youth Group - Group H  


Champion:

Marc Christopher Dingcong


1st Runner Up:

June/Mandy 


2nd Runner Up:

Au Yeung Wan Sze


Outstanding Award:

Cheng Hoi Lok

Cho Yin Ching

Siu Chun Long

Wang Lai Man


Open Group - Group J


Champion:

Natalie Chan


1st Runner Up:

Sin Yu Chan


2nd Runner Up:

Yeung Wing Yan, Shirley 


Distinction Award :

Chu Pak Hin

Leung Tsz To 

Sung Ka Man

Yanis Chong


Most Popular Award-Champion

Popularity Gold Award:

Sin Yu Chan



** Tutor Award: Participants must fill in the name, email and phone number of their tutor/institution/school or education center for confirmation when registering; the name of the tutor/institution/school or education center will not be added after the results are announced


The competition has been held successfully, Congratulations again to all winners!

🏆 Awards:

All winners must complete the application for mailing a certificate/medal/trophy by May 1th.Parents and tutors can log in to their GASCA account to instantly download e-Certificates and view grading papers.

Congratulations to the winners again!

For those who failed to win the prize, please do not be discouraged. In fact, every contestant performed very well.

Build up your perseverance; and we look forward to seeing you again in our next competitions!⭐️

Participate in other inspiring competitions: